czwartek, 9 lutego 2012

Tom Ford - Tobacco Vanille

Spodziewałem się po tych perfumach skrajności: albo zapachu przesyconego słodyczą, albo wręcz przeciwnie, wanilii na sterydach, z dużą ilością nieprzyjemnie duszącego tytoniu. Tymczasem Tobacco Vanille to perfumy w pełni "noszalne" i w pewnym sensie stonowane i bezpieczne. Otwierają się łagodną wanilią, naturalnym, z lekka ziołowym tytoniem, zapachem proszku do pieczenia i odrobiną wiśniówki. Nie jestem pewien, czy wanilię z Tobacco Vanille można uznać za najlepszą spośród perfumowych interpretacji, bo składnik ten w równie dobrym stopniu zaprezentowano chociażby w perfumach Antonio Visconti. Znacznie bardziej przykuwa uwagę tytoń (tabaka?), który pachnie ziołowo, z lekka "szałwiowo" i wyraźnie da się tu wyczuć jego roślinny charakter.

Zgodnie ze swoją nazwą, Tobacco Vanille jest odą do tych dwóch ingrediencji. W otwarciu pojawia się nuta wiśniówki i suszonych śliwek, natomiast w sercu ubogaca go szczypta kakao. Wbrew pozorom jest to zapach dość bezpieczny, jak ciasto waniliowe z domieszką tytoniu, więc nie sądzę, aby można było go odebrać negatywnie, no chyba że nie przepadamy za aromatem wanilii lub tytoniu, a jeśli tak, to po co ktoś w ogóle miałby sięgać po Tobacco Vanille?

Parametry użytkowe Tobacco Vanille wypadają bardzo dobrze. Zapach jest lotny, ale w granicach rozsądku, z kolei trwałość na skórze oscyluje w okolicach dwunastu godzin. Komu mogę go polecić? Miłośnikom perfum bezpiecznych, lubiących naturalną wanilię, aromat suszonych owoców, ziołowość tytoniu. Są to zdecydowanie perfumy jesienno - zimowe lub wieczorowe, eleganckie, dopracowane, według mnie mogą być noszone i przez kobiety i przez mężczyzn, z delikatnym wskazaniem na stronę męską.

+ dobre parametry techniczne (trwałość, lotność, zachowanie na skórze)
+ uniwersalny, przyjemny i bezpieczny
+ dobrze odbierany przez otoczenie

Trwałość:
test 1: 11 h
test 2: >12 h
test 3: 11 h

Wyczuwalne przeze mnie składniki:
- wanilia 5/5
- tytoń, tabaka, liście tytoniu 4/5
- wiśnie / wiśniówka 2/5
- suszone śliwki 2/5
- kakao 1/5
- proszek do pieczenia 1/5
- szałwia 1/5

Trwałość na skórze: 5/5
Lotność w powietrzu: 4/5
Unikalność zapachu: 4/5
Stosunek ceny do jakości: 5/5
Zapach sam w sobie: 5/5Tom Ford - Tobacco Vanille
Rok wprowadzenia: 2007
Dla... kobiet i mężczyzn lubiących zarówno zapach wanilii jak i tabaki, miłośników perfum stonowanych, a nie niszowych dziwadeł
Typ: orientalne
Nuty zapachowe:
głowa: tabaka, przyprawy
serce: wanilia, kakao, kwiat tytoniu, fasola tonka
baza: suszone owoce, nuty drzewne
Nuty zapachowe (moja interpretacja): wanilia, tytoń (tabaka?), proszek do pieczenia, wiśnia bądź wiśniówka, odrobina kakao, mały listek szałwii, suszona śliwka
Moja Ocena: 5/5

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz